Založ si blog

Niečo o paradajkách

  Paradajky sa začali v kuchyni používať v 17. storočí. Najstarší recept je z roku 1962 a to na paradajkovú omáčku na španielsky recept. Paradajky sú dôležitou zložkou mnohých jedál, ktoré by sme mohli určite rátať na tisícky. Pochádzajú pôvodne z Mexika a prešli veľmi dlhú cestu, kým sa dostali na náš stôl. Vypestovali ich Aztékovia, ktorí ich pomenovali slovom „tomatl“, čo znamená „guľatý plod“.  

 Začiatkom 16.storočia boli Columbovými výpravami privezené do Španielska. Okrem paradajok bola v tomto období privezená napríklad aj kukurica, zemiaky a chilli. Paradajky sú v skutočnosti ovocie, patria do skupiny Solanacea, zaraďujeme ich však medzi zeleninu. Obsahujú veľa vitamínov a slúžia ako prevencia pri mnohých chorobách. Sú najdôležitejším zdrojom červeného farbiva, obsahujú veľké množstvo vitamínu C a sú veľmi výživné. Červené farbivo má antioxidačné a antikarcigénne vlastnosti. Taktiež paradajky pomáhajú na upchaté tepny, konzumovaním môžeme predísť kožným chorobám, obsahujú betakarotén, ktorý sa v organizme mení na vitamín A.

 

 Sú účinné pri posilňovaní zraku, chránia pred infekciami dýchacích ciest aj pred srdcovo-cievnymi ochoreniami. Podporujú aj dobrú náladu keďže obsahujú kyselinu listovú, niacín a tyramín. Dá sa s nimi aj schudnúť, nakoľko majú nízku energetickú hodnotu  a obsahujú veľa vody, ktorá zaplní žalúdok. Eliminujú spálenie pokožky a tiež spomaľujú stárnutie. Ak chcete docieliť, aby telo využilo všetky prospešné látky, ktoré paradajka ponúka, nezabudnite ju pokvapkať troškou oleja, najlepšie olivového. Darí sa im hlavne na slnečných miestach, ktoré môžeme ochrániť pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Hlavne sú dostupné a v sezóne sa dajú kúpiť pomerne lacno. Ich pestovanie je nenáročné. Dajú sa pestovať aj v chladnejších oblastiach na našom území v skleníkoch, či fóliovníkoch. Môžeme povedať, že sa stali zeleninou na prvom mieste.

 

 Pri konzumácii sa odporúča šupku zlupnúť, môže totiž obsahovať  chemické látky škodiace nášmu organizmu. Paradajky dopestované vo vlastnej záhradke, prípadne z trhoviska budú mať určite neporovnateľnú chuť ako tie kúpené v obchode alebo v hypermarkete. Sú tiež nazývané darom z božej záhrady. Existuje veľa druhov ako sú cherry, kríčkové, kolíkové a farieb, napríklad žlté, červené, fialové a taktiež aj množstvo tvarov. Zloženie vitamínov a minerálov je identické. Pokiaľ chcete pokryť dennú dávku vitamínov, stačí zjesť jeden väčší plod. Dajú sa jesť na mnoho spôsobov, surové, varené ale aj pečené, či grilované. Tiež sa dajú plniť rôznymi plnkami, či už syrovými, mäsovými alebo inými. Najvhodnejšie je ich konzumovať surové, pokvapkané olivovým olejom, posypané bazalkou a morskou soľou. Je z nich chutná aj polievka, kečup alebo pretlak. Môžeme ich nazvať vitamínovou bombou, pokiaľ sú krásne červené a zrelé.

 

Prečo sa im pripisuje taká výnimočnosť? Dozreté na slnku krásne voňajú, sú šťavnaté, majú dostatok vitamínov a živín, neobsahujú tuk, majú veľmi málo soli a cukru a tým aj nízky glykemický index. Treba však dávať pozor a nekonzumovať ich v zelenom nedozretom stave, pretože môžu byť pre naše telo toxické. V tomto stave obsahujú alkaloidy, ktoré sú pre náš organizmus toxické.

 

Pokiaľ by sme ich chceli pár dní skladovať, najlepšia je izbová teplota, pri ktorej môžu ešte dozrieť. Nemali by sme ich uskladňovať v chladničke, pretože sú citlivé na teplotu. Najlepšie je skladovať ich na tmavom mieste s teplotou pod 160C.

Prístrešok a jeho využitie

11.10.2013

Uvažujete o stavbe prístrešku? Dá sa využiť na viacero spôsobov. Môže Vám poslúžiť ako ochrana auta pred nepriaznivým počasím, ako úložný priestor na rôzne náradie, alebo tiež na viac »

Ako si pripraviť a skontrolovať auto na zimu?

11.10.2013

Blíži sa nám jeseň, pomaly, ale iste aj zima, a preto by sme mali porozmýšľať nad komplexnou prípravou auta na zimu. Pokiaľ plánujete navštíviť na celkovú kontrolu a doplnenie prevádzkových viac »

Bicykel

11.10.2013

V dnešnej dobe ho berieme ako samozrejmosť. Jeho pomenovanie vzniklo vo Francúzsku. Môžeme o ňom povedať, že je vozidlom, ktoré poháňa ľudská sila. Bicykel sa začal hýbať tak, že človek viac »

UKRAINE-POLAND/PRESIDENTS

Porošenko a Duda rokovali o histórii, varovali pred tlakom Ruska

13.12.2017 22:54

Zosúladiť rozdielne názory na priebeh a odkaz druhej svetovej vojny sa v Charkove pokúsili ukrajinský prezident Petro Porošenko a jeho poľský partner Andrzej Duda.

trump

Trumpa obvinila z obťažovania aj manželka slávneho hokejistu

13.12.2017 22:14

Trump mal manželku Luca Robitailleho obťažovať vo výťahu. Údajne bol agresívny a presviedčal ju, že má oveľa viac peňazí ako jej manžel.

veľká británia, eú, brexit, eurofondy

Britský parlament si vybojoval právo vetovať brexit

13.12.2017 21:31

Prijatá novelizácia znamená, že britský parlament môže - zatiaľ čisto hypoteticky - zablokovať aj samotný brexit.

Študentská osobnosť Slovenska

Víťaz súťaže Študentská osobnosť Slovenska skúma slabiny v nových šifrách

13.12.2017 20:00

To, že aj medzi mladými ľuďmi možno nájsť talenty, potvrdilo vyhodnotenie projektu Študentská osobnosť Slovenska za akademický rok 2016/2017.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 30419x
Priemerná čítanosť článkov: 3042x

Autor blogu