Založ si blog

Rozhodnutie pristaviť zimnú záhradu môže úplne zmeniť Váš životný štýl

zimne-zahrady Ideálnou formou moderného bývania môže byť aj zimná záhrada. Ak budete chcieť docieliť aby Vaša zimná záhrada korešpondovala s charakterom domu je dôležité  vybrať si ten správny druh. Orientovať zimnú záhradu je najvhodnejšie smerom na juh. Ak ju budete využívať ako obytnú miestnosť, jej rozloha by mala byť najmenej desať metrov štvorcových a jej svetlá výška by mala byť najmenej 220 mm. Čo sa týka podlahy, najvhodnejšou alternatívou je dlažba, nakoľko preberá funkciu tepelného akumulátora. Je preto vhodnejšia ako betónové alebo drevené podlahy.

 Obytný priestor je potrebné citlivo prepojiť s prírodou. Rozhodnutie pristaviť zimnú záhradu môže úplne zmeniť Váš životný štýl. Zimná záhrada určite nie je iba malým kúskom prírody s rôznymi druhmi rastlín, ale je plnohodnotnou súčasťou každého domu, v ktorom je zrealizovaná. Vytvoríte si malú oázu na príjemné chvíle voľna s rodinou alebo priateľmi. Realizáciou zimnej záhrady v rodinnom dome, prípadne inej budove sa Vám  podarí zvýšiť aj jej hodnotu. Určite sa časom stane najobľúbenejším miestom všetkých členov rodiny. Zimná záhrada, ktorá je dostatočne presvetlená a vzdušná láka umiestniť do jej priestorov viac zelene, ako do iných miestností v dome. Pokiaľ bude záhrada celoročne obývaná, teplota by mala byť od 18 do 20 stupňov s nižšou vlhkosťou. Tomuto prostrediu je potrebné prispôsobiť aj výber rastlín. Najvhodnejšie sú izbové rastliny umiestnené v nádobách, ktoré budú v horúcich letných dňoch odolávať lúčom slnka. Ak sa rozhodneme pre studenú zimnú záhradu, jej denná teplota by mala dosahovať cca 10 stupňov. Toto prostredie vyhovuje cibuľovinám a rastlinkám vysadeným v miskách. Tieto sem môžeme umiestniť na jeseň alebo už skoro na jar. Môžeme tu pestovať, prípadne prezimovať aj citrusy. Starostlivosť o vysadené rastliny samozrejme závisí od ročného obdobia. Najpôsobivejšou bude určite taká zimná záhrada, ktorú môžeme využívať celoročne.
Veľmi dôležitou otázkou pri samotnej realizácii zimnej záhrady je otázka vetrania. Ak sa vhodne rozmiestnia okná a otváracie steny, dá sa zachovať vcelku príjemná klíma, pokiaľ intenzita slnečného žiarenia nie je veľmi silná. Čerstvý vzduch môže prúdiť do interiéru cez dvere, okná, vetracími mriežkami ako aj vetrákmi, či elektrickými ventilátormi. Výklopné strešné okná ovládané ručne, prípadne automaticky môžu byť ďalšou efektívnou formou vetrania.

V prípade horúceho leta a na pravé poludnie je nevyhnutné použiť dobre zvolenú tieniacu techniku, najvhodnejšia je  z exteriéru. Bez realizácie tohto tienenia v zimnej záhrade sa v horúcich letných dňoch nevyhnete veľmi vysokej teplote vzduchu. Jednou z možností sú tak ako pri klasických oknách aj v tomto prípade žalúzie. Môžu byť vnútorné vertikálne alebo horizontálne, ktoré sa dajú ľahko ovládať. Realizácia takéhoto druhu žalúzií však nebude mať taký výrazný efekt, ako montáž roliet pred okenných.  Pred okenné rolety zabránia prieniku slnečných lúčov smerujúcich na povrch skla. Zatienenie vonkajšie je náročnejšie na údržbu. Vnútorné žalúzie sú viac chránené pred znečistením a tiež nám môžu slúžiť počas chladnejších dní a nocí ako ďalšia izolácia. Náklady na zatienenie Vás môžu stáť celkom slušný balík peňazí. Suma sa totiž bude  úmerne zvyšovať s každým pribúdajúcim štvorcovým metrom plochy, ktorú sa rozhodneme dať zaskliť. Spôsobov ako zatieniť Vašu zimnú záhradu je viac. Treba brať do úvahy, tvar rozlohu, umiestnenie a samozrejme nemenej dôležitá je aj finančná otázka.
Tiež je potrebné pravidelne sa starať o konštrukciu zimnej záhrady. Vznikajú tu plesne, ktorých príčinou je vlhkosť, nečistoty aj nedostatočné vetranie. Na jej čistenie sa dajú použiť bežne dostupné čistiace prostriedky.

Ak sa budete o svoju zimnú záhradu a o rastliny v nej vysadené príkladne starať, určite sa Vám za to odvďačí krásou a vytvorí Vám nezabudnuteľné zážitky pri posedení.

Prístrešok a jeho využitie

11.10.2013

Uvažujete o stavbe prístrešku? Dá sa využiť na viacero spôsobov. Môže Vám poslúžiť ako ochrana auta pred nepriaznivým počasím, ako úložný priestor na rôzne náradie, alebo tiež na viac »

Ako si pripraviť a skontrolovať auto na zimu?

11.10.2013

Blíži sa nám jeseň, pomaly, ale iste aj zima, a preto by sme mali porozmýšľať nad komplexnou prípravou auta na zimu. Pokiaľ plánujete navštíviť na celkovú kontrolu a doplnenie prevádzkových viac »

Niečo o paradajkách

11.10.2013

Paradajky sa začali v kuchyni používať v 17. storočí. Najstarší recept je z roku 1962 a to na paradajkovú omáčku na španielsky recept. Paradajky sú dôležitou zložkou mnohých jedál, ktoré viac »

Lukáš Parízek

USA vyzvali Slovensko, aby sa počas predsedníctva v OBSE zameralo na Ukrajinu

20.07.2018 12:15

Konflikt na Ukrajine by mal byť najvyššou prioritou Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), uvádza sa v liste Stálej misie USA pri OBSE.

NBS,narodna banka,mytna ul.

Zadlžovanie Slovákov sa spomalilo

20.07.2018 12:00

Rekordne rýchly rast úverov slovenských domácnosti sa už pribrzďuje.

Richter,

Júnová miera nezamestnanosti medzimesačne narástla, dosiahla 5,43 percenta

20.07.2018 11:48

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v júni tohto roka úroveň 5,43 %.

Emmanuel Macron, Alexandre Benalla

Macronovho poradcu, ktorý bil protestujúcich, zadržali a bude aj vyhodený

20.07.2018 11:36

Bezpečnostného poradcu francúzskeho prezidenta, ktorého videozáznam usvedčil z útoku na aktivistu počas protestu, zadržali s cieľom vypočúvania a bude prepustený.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 32231x
Priemerná čítanosť článkov: 3223x

Autor blogu